Pieminekļi Rekordi Raksti Attēli Kartes

Vispārējs apraksts

Pētera ala

Pētera ala Siguldā - viena no neparastākajām Latvijas alām
08.09.2007.

Alas ir pazemes tukšumi, kas ir pietiekami lieli, lai tajās varētu iekļūt cilvēks - Latvijā tradicionāli pieņemts, ka no ieejas alai jābūt vismaz 2 metrus garai. Kategorijā tiek iekļautas arī nišas - klinšu iedobes, kas arī ir vismaz 2 metrus dziļas, bet kuru ieeja ir platāka par to dziļumu.

Ja pasaulē garākās alas - Mamuta alas (ASV) - apzināto eju kopgarums tuvojas 600 kilometriem, tad Latvijā garākā zināmā ala - Lielā X ala - ir "tikai" 346 metrus gara. Lielākā daļa no aptuveni 300 apzinātajām Latvijas alām ir vēl daudz īsākas - tikai dažus metrus garas. Šāds neliels alu garums saistāms ar to, ka tās veidojušās trauslos, drupanos smilšakmens iežos. Latvijā apzinātas tikai dažas alas cietākos iežos - dolomītā un dolomītsmilšakmenī, un arī šīs alas ir īsas.

Pastāv iespēja Latvijā atklāt garākas alas. Tā, piemēram, kritenes Skaistkalnes apkaimē veidojas, iebrūkot pazemes tukšumiem. Tā kā lielākā daļa šādu tukšumu noteikti nav aizbrukuši - iespējams, kādu dienu šeit kāds iekļūs garās, varbūt pat ar stalaktītiem rotātās alās.

Varbūt kāds jau šādās alās ir iekļuvis, un šo piedzīvojumu tur noslēpumā - šāda rīcība, zinot Latvijas sabiedrības apziņas līmeni, būtu saprotama un atbalstāma. Alu vide un pievilcība ir ļoti trausla. Autoram nācies pieredzēt Lielās X alas degradāciju pēdējo desmit gadu gaitā. Ja 1998.gadā šī tolaik salīdzinoši maz zināmā ala radīja grandiozu iespaidu ar savu pirmatnējo burvīgumu, tagad iespaids ir neatgriezeniski zudis.

Ja Jums veicas atklāt kādu maz zināmu alu - labāk citiem par to daudz nestāstiet - citi cilvēki nekā daudz no tā nezaudēs un šādi izdosies attālināt alas vides bojāejas laiku. Atstāsim tūristiem tās samērā daudzās alas, kas iekļautas populāros tūrisma maršrutos.

Izcilas Latvijas alas

Ar lielu daļu Latvijas alu saistās interesanti, daudzveidīgi fakti. Pie interesantākajām varētu piederēt:

 

Aprakstīto alu saraksts

Zemāk uzskaitītas visas šajā mājaslapā aprakstītās alas. Pieminekļi ir šķirojami pēc alfabēta, uzklikšķinot uz tabulas kolonnas virsraksta. Pirmā ailīte - "Nr." - apzīmē kārtas numuru, pēc kāda šis piemineklis ievadīts mājaslapā.

Nr. Nosaukums Kategorija Rajons Pagasts, apkaime Attēli?
1

 

ⓒ 2009 Gatis Pāvils

par mājaslapu     par autoru