Pieminekļi Rekordi Raksti Attēli Kartes

Vispārējs apraksts

Ūdenskritums pie Skujniekiem

Ūdenskritums pie Skujnieku mājām, Rembates pagasts
22.09.2007.

Vietā, kur krasi mainās upes vai strauta līmenis, veidojas ūdenskritums - viens no fascinējošākiem dabas pieminekļiem. Pasaulē augstākie pastāvīgie ūdenskritumi sasniedz 1 kilometra augstumu, bet īslaicīgi ūdenskritumi, kas izveidojas pēc lietusgāzēm un nolīst slīpi pa klintīm - vēl daudz augstāki.

Latvijā nav augstu kalnu, tāpēc šeit augsti ūdenskritumi neveidojas - taču pateicoties tam, ka šeit atsedzas cietāki pamatieži, vairākos Latvijas novados sastopami mazi, līdz dažus metrus augsti ūdenskritumi. Daudzi no tiem ir ainaviski, tūristu iecienīti objekti, vispopulārākais ūdenskritums ir Eiropā platākais ūdenskritums - 275 metrus platā un 1,6 - 2 metrus augstā Ventas rumba Kuldīgā. Nav stingru kritēriju minimālam ūdenskrituma izmēram - taču pat Latvijā par ūdenskritumu vairs neatzīst kāpli, kur ūdens krīt mazāk par 20 centimetriem.

Mums ir maz pastāvīgu ūdenskritumu uz visu gadu plūstošām upēm - tāpēc tiek apzinātas arī tērcītes, kas krīt pār pamatiežu atsegumiem tikai pie lielāka nokrišņu daudzuma. Ziemā šādu tērcīšu vietā bieži izveidojas skaisti leduskritumi, kas arī tiek uzskatīti par vērtīgiem dabas pieminekļiem.

Ainavisks dabas piemineklis ir arī krāces - vietas, kur straujāk mainoties līmenim upē izveidojas straujtece jeb vai kur upe plūst caur laukakmeņu krāvumiem. Par dabas pieminekļiem jāuzskata tikai lielākās un iespaidīgākās krāces, jo sīkākas krācītes mazākos strautos sastopamas ļoti bieži.

Latvijā ir vismaz 150 šādu ūdenskritumu, leduskritumu un iespaidīgu krāču.

 

Aprakstīto ūdenskritumu saraksts

Zemāk uzskaitīti visi šajā mājaslapā aprakstītie ūdenskritumi. Pieminekļi ir šķirojami pēc alfabēta, uzklikšķinot uz tabulas kolonnas virsraksta. Pirmā ailīte - "Nr." - apzīmē kārtas numuru, pēc kāda šis piemineklis ievadīts mājaslapā.

Nr. Nosaukums Kategorija Rajons Pagasts, apkaime Attēli?
1

 

ⓒ 2009 Gatis Pāvils

par mājaslapu     par autoru