Pieminekļi Rekordi Raksti Attēli Kartes
Pārskata karte

Pārskata karte

Publicēts žurnāla "Vides vēstis" 2009.gada februāra numurā (117)

 


Drēzdena vasarnīca Daugavgrīvas 37/39

2008.11.12.

 

1. Vairāk kā 200 gadus vecā Drēzdena vasarnīca Daugavgrīvas ielā 37/39 ir ļoti apdraudēts kultūras piemineklis. Mūsdienās cieši līdzās ēkai iet rosīgā Daugavgrīvas iela – te uz Rīgas ostas Pārdaugavas daļu tiek vestas kravas. Jau tuvākajā laikā ielu paplašinās un koka namiņu vajadzēs nojaukt. Taču arī tagad tas nedzīvo skaistu dzīvi – māja izskatās nolaista, dienu un nakti to šūpina un apmet ar dubļiem automašīnas.

18.gadsimta beigās namu kā savu vasaras dzīves vietu cēlis tiesnesis un literāts Karls Gustavs Drēzdens. Vieta bijusi ekskluzīva – stāvais Daugavas senkrasts starp Švarcmuižu (pie Latvijas Bankas ēkas) un Drēzdena vasarnīcu bija ainaviska, pilsētnieku iecienīta pastaigu vieta – Filozofu aleja. Kā teiktu mūsdienās – veiksmīgi attīstīta ūdensmala.


Nams Sliežu ielā 19

2007.09.25.

 

2. Namam Sarkandaugavā, Sliežu ielā 19 ir arhitektoniska vērtība – tas veidots izteiksmīgās funkcionālisma un Art Deco stilu arhitektūras formās, saglabājušās pat daudzas sīkākas autentiskas stila detaļas. Nams visdrīzāk ir celts 20.gadsimta 20jos – 30jos gados. Diemžēl ne funkcionālisms, ne arī Sarkandaugavas bagātīgās kultūras vērtības īstu atzinību nav guvušas.


Berga bazārs

2007.12.18.

 

3. Vakarīgs skats pāri Elizabetes ielai uz Berga bazāru. Berga bazārs ir izcili veiksmīgs dažādu laikmetu celtņu pārbūves un kvartāla "atdzīvināšanas" piemērs. Priekšplānā redzamais nams ("Jāņa sētas" karšu veikals) ir gandrīz 200 gadus vecs – tas celts 1816.gadā. Tiesa, patreizējo izskatu tas ieguvis pēc rūpīgas pārbūves 1996.gadā.


Kalupes iela

2007.08.19.

 

4. Neliela ēnaina ieliņa Maskavas priekšpilsētā – Kalupes iela. Katrs nams šeit ir ar kultūrvēsturisku vērtību un tie visi kopā veido ilūziju par klusu saliņu, kur vēl aizkavējušies kādi labāki, citur jau aizgājuši laiki.

Diemžēl tā ir tikai ilūzija – neilgi pēc fotogrāfijas uzņemšanas uz bruģa aiz muguras izšķīst no trešā stāva loga mesta pudele – pa logu izkārušies ņirdz un lamājas vairāki tetovēti indivīdi.


Sīpeles Vecķempju māja

2007.08.19.

 

5. Daudz drošāka aizgājušo laiku saliņu grupa ir Etnogrāfiskais Brīvdabas muzejs. Attēlā redzama no Zemgales jau pirms 72 gadiem pārvestā izcili vērtīgā Sīpeles Vecķempju māja, kas celta 1770jos gados. Skaistais, Saules pielietais ābeļdārzs droši vien ne vienam vien atsauc jau pusizdzisušas agrīnas bērnības atmiņas. Jau par šo sajūtu vien lielum lielais paldies Brīvdabas muzeja kopējiem un veidotājiem!


Gatis Pāvils, 2009

 

ⓒ 2009 Gatis Pāvils

par mājaslapu     par autoru